Temel e-fatura iptali

E-fatura bilindiği üzere yeni bir evrak türü olmayıp, var olan kağıt sisteminin elektronik ortama taşınmasıdır. Kapsam ve şekil şartları da kağıt ile aynı olmaktadır. Ancak elektronik ortam olması nedeni ile bazı imkanlar veya zorluklar ortaya çıkmaktadır. Hatalı kesilen evraklar elektronik ortamda ret yapılarak alıcıya bildirilebiliyor. Burada e-fatura da iki yöntem bulunuyor, temel fatura ve ticari fatura. Ticari faturada ret imkanı kolaylıkla olmaktadır. Tabi yasal ret seçenekleri her zaman kağıt ile aynı şartları kapsamaktadır. Temel faturada ise GİB basit bir şekilde ret imkanı getirmemiştir. Ancak son güncelleme ile temel fatura iptal seçeneği ekranı açılmıştır. Daha önce rsmi kanallardan yazışarak ve KEP adresi kullanılarak, tebligat yapılarak ret edilen temel faturalar, şimdi GİB portalında ret imkanı sunulmuştur.  Yapılan güncelleme ile artık temel e-Faturaların iptali de mümkün olmuştur.

Gelir İdaresi Başkanlığınca “e-Fatura İptal Portalı” kullanıma açılmıştır. Temel e-fatura düzenleyicisinin talebi üzerine ve e-faturanın muhatabının onayı ile temel e-faturalar da sistemden iptal edilebilecektir. https://portal.efatura.gov.tr/FaturaIptal/ adresinden sisteme giriş yaparak ilgili e-faturalar üzerinde işlem yapılabilecektir.
Sisteme giriş yapabilmek için öncelikle mali mühür kart aracınız bulunmalıdır. Bilgisayarın mali mühür kart okuyucu ayarları, java ve güvenlik ayarları yapılmış olmalıdır. GİB in ürettiği sistemi giriş aracı da mevcuttur. Sisteme giriş yaptıktan sonra ilgili temel faturanın numarası ve tutarı girilerek iptal talebi oluşturulur. Yine giriş bölümünde bulunan iptal talebi olan faturalar bölümünden listeleyebilirsiniz. Onay verilen faturalar iptal edilecektir.

admin Blog, Makaleler