E-ticaret Siteleri ve Güvenli Alışveriş

Günümüzün en yaygın satış ve pazarlama ortamlarından biri olan e-ticaret siteleri, ürün ve hizmetleri son kullanıcıya daha hızlı ulaştırmada en iyi seçenek olmaktadır. Pazarlamak istediğiniz ürün veya hizmetiniz var. Bunu en kısa zamanda talep kitlesine ulaştırmak, fiziki ortamlarda oldukça zordur. En öncelikli olarak medya reklamlarına ihtiyaç duyulacaktır. Aksi takdirde fiziki ortamın yakınında bulunan az bir kitleye hitap edilmiş olacaktır. Medya organlarında yayımlanan reklam sayesinde ürün veya hizmetinizi biraz tanıtmış olacaksınız. Sonraki aşama potansiyel müşterinizi yanınıza getirtmek. Ancak bu öyle pek mümkün olmayacaktır. Yine dar anlamda en yakın potansiyel alıcılar gelebilecektir. Oysa ürün veya hizmetiniz daha büyük kitlelere hitap ediyordur. Tüm ülkeye belki de dünyaya hitap eden bir ürününüz vardır. Bu noktada en iyi seçim, elektronik pazarlama yani web sitesi olacaktır. Web siteleri artık bir alışveriş ortamını çok rahat sağlayabilmektedir. Alıcı ile satıcı fiziki ortam olmadan rahatlıkla bir yerde buluşabilmektedir.

E-ticaret siteleri aracılığı ile ürününüzü sanal ortamda tanıtabilir, reklamını verebilir ve satışını yapabilirsiniz. Fiziki ortamlarda geçerli olan tüm ödeme yöntemlerini burada da kullanabilirsiniz. İyi bir altyapı sunan sunucu ile bu işleri daha güvenli yapmanız içten bile değil. Sistemin en tedirgin eden yanı kredi kartı ile alışverişte güvenlik sorunu var diye bilinmesi. Halbuki SSL sertifikalı bir ticaret sitesi oldukça güvenlidir. Hatta pos kullanan tanımadığınız fiziki alışveriş ortamlarından daha güvenlidir. Kredi kartı bilgilerinizi girerken sadece siz ve bankanız bu bilgileri görmektedir. Bilgiler ne bilgisayarda depolanır, ne de üçüncü şahıslara bildirilir, alışveriş yaptığınız sitede bile bu bilgiler kayıt olunmaz. Hızlı ve güvenli bir e-ticaret ile alıcı ve satıcı rahatlıkla sistemden memnun kalacaktır. Alıcı için kolay ve rahat bir ortam, geniş seçenek imkanları olacaktır. Satıcı için de fiziki ortam şartı olmaması en büyük avantaj. Yine kolay ödeme yöntemleri ile ürün bedeli tahsil edilmiş olacaktır. Sanal pazarı yani e-ticaret sitesini kitlelere ulaştırmak da oldukça kolay olacaktır. Internet sayesinde hem reklam hem pazarlama aynı ortamda yapılmış olacaktır. Ürünü tanıtırken anında reklamı da yapılmış olacaktır. Google gibi arama, bulma ve sunma hizmeti veren web siteleri sayesinde müşteri ile anında buluşma gerçekleşecektir. E-ticaret siteleri giderek yaygınlaşacak ve belli başlı ürün ve hizmetler bu ortamlardan satılmaya başlayacaktır. Bu sayede hızlı ve ucuz bir alışveriş hizmeti de müşterilere sunulmuş olacaktır. Her iki tarafta bu sistemden kazançlı çıkacaktır.

Ülkemizde çok sayıda önemli e-ticaret firmaları vardır. Bunların sayısı da giderek artmaktadır. Dünyaca ünlü e-ticaret firmaları da Türkiye pazarına girmek için çalışma yapmaktadırlar. Tüm bunlardan anlayacağımız fiziki mağaza satışları giderek yerlerini e-ticaret sanal mağazalarına bırakacaktır.

admin Blog